marți, 2 martie 2010

No sadness anymore

 

Tristetea ma cuprinde
In ramuri de trecut,
Si totul larg se-ntinde,
In pagini de statut.

Ramanem in arhive,
Cu mari prejudecati,
Ne-ntindem la colive,
La fel ca alte dati.

Ma prinde o raceala,
In vremuri de salut,
Si plange alba coala,
Sfarsitul e-nceput.

Prvim iar in nestire,
Ne luam dupa povesti,
Iar albul mat din fire,
Te face sa iubesti.

Ma-ncrunt in disperare,
Cu mine iar discut,
Ma ierti, si-i lucru mare,
In vremuri cu statut.

( Gheorghe Puzdreac - Tristete )

Incoronarea

 


Hipnotizat de-adînca şi limpedea lumină
A bolţilor destinse deasupra lui, ar vrea
Să sfarăme zenitul şi-nebunit să bea,
Prin mii de crengi crispate, licoarea opalină,

Nici vălurile nopţii, nici umeda perdea
De nouri, nu-i goneşte imaginea senină:
De-un strălucit albastru viziunea lui e plină
Oricît de multe neguri în juru-i vor cădea...

Dar, cînd augusta toamnă din nou îl înfăşoară
În tonuri de crepuscul, cînd toamna prinde iară
Sub casca lui de frunze, un rol îmbelşugat,

Atunci, intrînd în simpla, obşteasca armonie,
Cu tot ce-l limitează şi-l leagă, împăcat,
În toamna lui, copacul se-nclină către glie.

( Ion Barbu - Copacul ) 

Stangaci, desenandu-te cu luna

 




 








iubeam

iubeam si lumina crestea
dospind ca o paine,
ce ar fi saturat
un om
venit de pe drum
iubeam si lumina ma cuiprindea si ma infasura
pana ce
nu am mai vazut niomic

iubeam si ma tineam de ziduri,
oarba de atita iubire
neajutorata si ninsa de razele albe

ma impiedicam
tremurind
si tinandu-ma de ziduri
caci nimic nu mai puteam vedea
orbita
de atita iubire...
*
stateam pe o piatra
singura
ratacita

si lacrimi mari imi curgeau in poala..
lacrimi aurite
lacrimi de stele


( Camelia Radu - Sa plangi cu stele )

luni, 1 martie 2010

Sub fluturi de lumina

 


  




Prin sita gândului strecor acum cuvinte,
În cupa vieţii seve neostoite.
Iar nopţile le-mping cu raze în surghiun
Sub genele deschise, noian de vise-adun.
Adânc sunt semănate în inimă să crească
Şi uneori cu lacrimi le ud să înflorească.
Şi astfel mă desfăt cu fluturi de lumină
Ca o Semiramidă în propria-i grădină.
Palatele din vise şi florile din gând
Seminţe moştenite-s, din lanuri de cuvânt


( Raveca Vlasin - Sita gandului )

Stalactita

 


Tăcerea mi-este duhul -
şi-ncremenit cum stau şi paşnic
ca un ascet de piatră,
îmi pare
că sunt o stalactită într-o grotă uriaşă,
în care cerul este bolta.
Lin,
lin,
lin – picuri de lumină
şi stropi de pace – cad necontenit
din cer
şi împietresc – în mine.


( Lucian Blaga - Stalactita )

duminică, 28 februarie 2010

..de sters


Adio iubire,
mă scutur de floare,
mă scutur de cāntec,
mă scutur de soare,
tristeţea vei fi
īn lanul de stele
şi crāngul de doruri,
din visele mele.

Adio iubire,
mi-e zborul sihastru,
mi-e visul īnvins
sub cerul albastru.
Mă māngāie vāntul,
m-alintă genunea,
că-n tine s-a stins,
fără voie minunea.

Şi poate-ntr-o zi,
īn altă culoare,
īmi vei ieşi
suavă īn cale,
sfioasă şi tandră,
cu gene de ploaie,
vei curge īn suflet,
minuni, īn şiroaie...





( Tania Stefan  - Adio, iubire )

Anotimpuri grabite

 


În graba lor anotimpurile,
Lasă amprentele timpului peste mine,peste pământ,
Uneori am impresia,
C-am trăit cândva şi acum nu mai sunt...
Ca o epavă, departe, pe-un ţărm,
Uitată de mult de oricine...
Ca un suflet ce-aşteaptă rătăcind
Să reânceapă o viaţă ce vine...
Privesc resemnat, privesc fără vlagă
Schimbările din jur şi din gând,
Anotimpuri trec, trecătoare sunt toate
Câte din suflet alung, câte strâng,
În graba ei viaţa, lasă amprentele timpului
Peste tot ce e-n jur peste mine,
Suflet bătrân, cu priviri de copil
Spre speranţe deşarte de bine. 


( Sorina Petrescu - Anotimpueri grabite )

De-a prinselea




Am prins un gând despre tine
Care mi-a promis
Că dacă îi dau drumul să plece
Înapoi în lumea largă
A gândurilor
Îmi dă voie să depun
Trei săruturi
Acolo unde vreau eu.


Unul l-am păstrat de rezervă
Ca să știu să trăiesc altul
Când am nevoie de un vis
Cu tine


Pe unul l-am condamnat la
Buzele tale
Ca să mă amesteci mereu
Printre cuvinte


Iar pe ultimul ți-l așez încet
După ureche
Să mă auzi discret și tandru
Ori de câte ori
Vrei să mă auzi


Și iar m-am așezat la pândă
Cu simțurile treze
Pentru că a început să-mi placă
Jocul acesta.

( Adrian Furnica - De-a prinselea )

Aud zambetul tau


Aud zâmbetul tău tremurând în fereastră
ca o frunză pe care o clatină briza de seară
şi deodată fereastra a început să râdă sonor
ca o trompetă care vesteşte oraşului prezenţa ta.

Dar unde eşti tu, în care trandafir din grădină?
Sub draperiile căror depărtări te-ai ascuns?
De ce ai descuiat cu o cheie falsă poarta de azur a mării
şi ca o pasăre ţi-ai luat zborul spre grădina de trandafiri
în care visele ard în pocalul celei mai suave petale.

Unde te afli acum pasăre care dezlănţuieşti furtuni,
care mi-ai incendiat patul şi visele şi năzuinţele? De ce ai
încetat să alergi printre arborii din carnea mea?

Aud zâmbetul tău tremurând în fereastră.
Deschide-o şi intră odată cu dimineaţa
care a început să facă tumbe pe covorul din cameră.

Stau faţă în faţă cu mine însumi şi mă întreb:
Oare nu eşti tu dimineaţa? Oare
n-ai izvorât tu din stâncile acestea de lumină? 

( Constantin Nisipeanu - Aud zambetul tau )

sâmbătă, 27 februarie 2010

Izgonirea din rai




Era o seară dulce-aurie
și tu nici nu știai că ne iubeam;
țâșneau din mine păsări mari, albastre
și-n vise-mpărătești te ispiteam.

Era o noapte dulce-arămie,
toți îngerii din mine se rugau,
ca să nu vezi că albi păgâni și tandri
pe trupuri diavoli blânzi ne picurau.

Era o dimineață argintie
când Dumnezeu din rai  ne-a alungat
și-am plâns ca o femeie păcătoasă
pe inocentul umăr de bărbat.

Și-a fost o zi de flăcări și cenușă,
pământu-n noi prinsese rădăcini;
eram doi trandafiri cu aripi triste
și tălpile ne sângerau de spini.

Când m-am uitat spre cer se înnorase
și Dumnezeu, cu degete de vânt,
ne aprinsese dorul ca o torță
să nu ne-nghită bezna pe pământ.

Și iar a fost o seară; pământească…
Și eu eram paharul tău de vin
și mă sorbeai cu suflet ars de sete:
un strop de miere, unul de pelin.

Iubirea alerga cu noi în dinți
și-o înduram superbi ca niște sfinți.
  

( Luiza Predescu - Izgonirea din rai )