sâmbătă, 6 martie 2010

O inima

 



O, inima! Marturisiri afunde and in ea.
Uimit eu mintea mi-o ascot
si-n intelesuri mari
zvacnirea i-o destram.
O, inima:nebuna, cand se zbate-n joc salbatic,
atunci,
atunci imi spune ca din lutul ei
a fost facut pe vremuri vasul
in care Prometeu a coborat din cer
aprinsul jar ce 1-a furat din vatra zeilor,
in timp ce zorile se ridicau peste Olimp
si-si ascundeau in poala stelele
ca un zgarcit comoara sa de aur.
O, inima: cand para ea si-o nabuseste
c-un giulgiu de liruste,
atunci imi canta
ca lutul ei a fost odata un potir de lotus,
in care a cazut o lacrima curata ca lumina
din ochii celui dintai sfant si mare visator
care-a simtit imbratisarea vesniciei
si straniul fior
al intelesului ce stapaneste deopotriva
apusul, rasaritul, cerul, marea.
O, inima: amurguri cand se lasa grele peste ea,
aud cum tainic imi sopteste

ca ea a lute-n care-odinioara pe Golgota
s-a scurs siroaie sangele din trupul lui Isus,
cand ghimpii il muscau cu niste ochi de farisei.
O, inima: cand pieptul ea mi-1 spurge
cu batai de plumb,
atunci imi striga indrazneata
ca peste veacuri lungi si goale si pustii,
cand Dumnezeu se va-ndemna
sa fac-o alta lume
si-o omenire
din neamuri mari de zei,
Stapanul bun va plamadi atunci din lutul ei
pe noul Adam.


( Lucian Blaga - inima )

Tango

 









 







Asculta mai multe audio Muzica

Mostenirea





Pe scrinul vechi…
Mâncat de carii,
Stau scrise două nume
Sunt două nume de început
În casa cu pereţi de lut.
Un început al ei şi-al lui
Epistolă copilului.

Se duc bătrânii…
Şi ne lasă
Cu uşă pusă,
Geam la casă
Pe scrinul vechi
Mâncat de carii
S-a scris povestea lumii!


( Lesenciuc Teodor - Mostenirea )

vineri, 5 martie 2010

Zbor in noapte

 


De boala de care sufăr
Nu se moare,
Ci se trăieşte -
Substanţa ei este chiar eternitatea,
Un fel de cancer al timpului
Înmulţindu-se din sine fără oprire.
E o boală impecabilă,
O suferinţă perpetuă ca o vocală de sticlă
Laminată în văzduhul asurzitor,
O cădere
Căreia, numai pentru că e fără sfârşit,
I se spune zbor.


( Ana Blandiana - Zbor )

Priveste!




Dacă e precum zici,
spune-mi ce se întâmplă dincolo
de sângele nostru; spune-mi
dacă sângele nostru mai curge prin vreo Dunăre
răzvrătită ca a noastră
sau, mai bine, spune-mi ce margine e dincolo de
margine şi cum se aprinde orizontul
când stai acasă citind poemele mele bolnăvicioase.
Aerul dă în muguri. Răbufneşte în mine explozia
luminii de fluturii,
mă flutureşte…
O, priveşte acest fluture cu aripa frântă !
Ce frumos ştie el să turbeze… Ce frumos
ştie el să turbeze… !
… Şi dacă e precum zici,
eu plec acasă să răscolesc licuricii –
sigur, în urmă, liniştea va lipi afişe peste
vorbele tale de şarpe.


( Costel Bunoiaca - Priveste acest fluture cu aripa franta )

Plutire




vreau
aripi calde,
Pure, albe, gri,
sau poate albastre.
dar puternice
Ca aripile unui înger.

As dormi afara
in toate noptile cu luna plina,
Sa fiu sigura ca dorm in lumina
si ca nu ma trezesc in infern.

Voi zbura mereu
Ca sa le simt.
Apoi nu voi mai sti sa zbor
Dar voi pluti usor
Uitând de ele.


( Petru Clariana - Vreau )

joi, 4 martie 2010

Noapte buna!




Lumanari de stele
Stau aprinse in vazduh.
Canta o vioara,
Insingurata.
Somnul sufla
Peste pleoapele obosite uitarea.
Somn usor! 

( Alina Dobre- Somn usor )

Dedublare

 



Noaptea cineva umbla cu hainele mele
Si mi le poarta.
Dimineata observ pe pantofi noroi proaspat,
Cine-o fi semanand la umblet cu mine?

De la o vreme a inceput
Sa-mi imbrace si gandurile,
Cand ma trezesc nu le mai gasesc niciodata
Unde le-am pus.

Sunt uzate,obosite,cu cearcane
In jurul ochilor.
Se cunoaste ca cineva a gandit cu ele
Toata noaptea.

Cine s-o fi potrivind la suflet
Cu mine?! 
( Marin Sorescu - Dedublare )

Ultima scrisoare

 

Sfârşitul a venit fără de veste.
Eşti fericită? Văd că porţi inel.
Am înţeles, voi trage dungă peste
Nădejdea inutilă. Fă la fel. 

Nici un cuvînt nu-mi spune, că-i o formă.
Cunosc însemnătatea ei deplin.
Ştiu, voi aveţi în viaţă altă normă.
Eu însă-n faţa normei nu mă-nchin. 

Nu te mai cânt în versuri niciodată,
Mai mult, în drumul tău nu am să ies.
Nu-ţi fac reproşuri, nu eşti vinovată.
Şi n-am să spun că nu m-ai înţeles. 

A fost, desigur, numai o greşeală.
Putea să fie mult - nimic n-a fost.
În veşnicia mea de plictiseală
Tot nu-mi închipui că puneai vreun rost. 

Şi totuşi..., câteva atingeri
Au fost de-ajuns să-mi deie ameţeli.
Vedeam văzduhul fluturând de îngeri,
Lumina-n noaptea mea de îndoieli. 

Când degete de Midas am pus, magic,
Pe frageda fiinţă-a ta de lut,
Simţeam în mine murmurul pelagic
Al sfintelor creaţii de-nceput. 

Vedeam cum peste vremuri se înalţă
Statuia ta de aur greu, masiv,
Cum serioase veacuri se descalţă.
Şi-ngenunchiate rânduri, submisiv. 

La soclul tău dumnezeiesc aşteaptă
Să le întinzi cu zîmbet liniştit
Spre sărutare, adorata dreaptă,
'Nainte de-a se şterge-n infinit. 

O, de-am fi stat alături doar o oră,
Ai fi rămas în auriul vis
Ca o eternă roză auroră,
De ne-nţeles..., de nedescris. 

Ireversibil s-a-ncheiat povestea
Şi nici nu ştiu de ai să mai citeşti,
Din întîmplare, rândurile-acestea
În care-aş vrea să fii ce nu mai eşti. 

N-am să strivesc eu visul sub picioare,
N-am sa pătez cu vorbe ce mi-i drag.
Aş fi putut să spun: "Eşti ca oricare",
Dar nu vreau în noroaie să mă bag. 

De-ar fi mocirla-n jurul tău cât hăul,
Tu vei rămâne nufărul de nea
Ce-l oglindeşte beat, de pofte, tăul
Ce-l ţine, candid, amintirea mea. 

Vei fi acolo pururi ne-ntinată,
Te voi iubi mereu, fără cuvânt,
Iar lumea n-o să ştie niciodată
De ce nu pot mai mult femei să cânt. 

Acolo, sub lumina de mister,
Scăldată-n apa visurilor, lină,
Vei sta, iubită, ca-ntr-un colţ de cer.
O stea de seară blândă, şi senină. 

Iar cînd viaţa va fi rea cu tine,
Când or să te împroaşte cu noroi,
Tu fugi în lumea visului la mine.
Vom fi acolo, singuri, amândoi. 

Cu lacrimi voi spăla eu orice pată,
Cu versuri nemaiscrise te mângâi.
În dulcea lor cadenţă legănată,
Te vei simţi ca-n visul tău dintâi. 

Iar de va fi, cum simt mereu de-o vreme,
Să plec de-aicea, de la voi, curând,
Când glasul tău vreodată-o să mă cheme,
Voi reveni la tine, din mormânt. 

Şi de va fi să nu se poată trece,
Pe veci, pecetluitele hotare,
M-aş zbate-ngrozitor în ţărna rece,
Plângând în noaptea mare, tot mai mare. 


( Mihai Beniuc- Ultima scrisoare )

miercuri, 3 martie 2010

Mare filosofie

 





Crezi că iarna asta o să doară rău?

Nu… Iernile nu dor niciodată, aşa cum nu doare nici noaptea, nici ceaţa…
Ele însele sunt dureri pe care noi doar ni le închipuim

Ce vorbeşti, domn'le? Mare filozof mai eşti!
Atunci, ia spune-mi, de ce ne vine iarna aşa…
un dor de ducă peste pustiurile îngheţate,
visând să ni să piardă urmele?
De ce ne piere glasul, când atâtea dorinţe colcăie în noi?

Pui cam multe întrebări. Nu uita că şi noi suntem nişte fulgi de zăpadă
care, deşi-s minunaţi când plutesc în aer, se topesc când ating pământul…

Ia mai lasă metaforele astea învechite!
Noi nu suntem fulgi de zăpadă, ci… o închipuire a lor!

Te-ai apucat să filozofezi şi tu acum! Mai bine, stinge luna aia
că-mi dă viaţa în ochi şi nu mai pot să cânt!

Ai dreptate, d-aia greşim noi mereu:
cântăm pe lumină şi filozofăm pe întuneric…

( George Mira - Dialog )