miercuri, 5 mai 2010

Vant uitat



Pentru un dram de vant, uitat
In pragul casei din strabuni,
Am adunat pareri de stat,
In ganduri rare de nebuni.

Crescut in mijlocul de ploaie
Calduri de negura si rand,
S-a adunat c-antr-o copaie
Un vesel si nostalgic gand.

Pierdut, pentru un ram de umbra,
Am rasarit in oameni rai,
Si-am adunat tacerea sumbra,
Scaldata in ecou de vai.

Si tot parjol pierdut in gand,
Am asternut intaiul gand,
Atunci cand soarele murise,
Intr-un decor de alb cu vise.


( Gheorghe Puzdreac - Vant uitat )

marți, 4 mai 2010

Sete




Se dizolva in
mine, incet,
chipul tau de piatra solubila
o, tu, dansind menuet,
pururea nubila.
Ma vor bea cindva, zeii
si vor simti in mine gustul tau,
cindva, cind intomnase-vor teii
de sete
 
si de rau.
Dar inca mai ninge, inca mai ninge
cu tine in mine ramin inghetat
...suava meninge

si somn tulburat.



( Nichita Stanescu -Sete )

Salcia


Am trait intotdeuna printre oameni umili,
Necunoscuti si mereu contopiti in multime,
Mari si mici, veseli si tristi, urati si frumosi,
Cutezatori si vesnic nelinistiti ca plopii,
Cu pieptul larg intampinand furtunile,
Sau melancolici visand la pierdutele umbre,
Dormitand intre vaga parere de rau
Pentru cele ce n-au fost sa fie
Si calmele sperante viitoare.
Lor le-am fost flaut deznadajduit,
Tulnic de seara lina si fluiera nebuna ;
Razand si plangand, asteptand primavara,
Ghicind ziua dupa formele norilor,
Intorcandu-ma in amurg pe stradute obscure,
Din anii mei o parte i-am petrecut cantand
Imnuri domoale de slava.

Am trait intotdeauna printre oameni umili,
Cei care-nalta orase si schimba temeliile lumii –
Dupa ei vesnic umbla vantul si ploaia
Sarutandu-le urmele. Cu funtea inclinata,
In fata lor marturisindu-mi darul,
Nu strig cuvinte goale, ci-as vrea sa-i simt trecand
Prin visul meu ca printr-un camp deschis
Cu neinsalatoare orizonturi,
Sa treaca mereu chiar daca nu-si vor da seama
Ca merg printr-un tinut ce le apartine.
Numele meu sa treaca intreg asupra lor,
Sa raman ca fantana pierduta in ses,
Pe care nu stii niciodata cine-a zidit-o,
Singura intre cativa ulmi ori salcami,
La rascrucile vremii.
Temei de plans sa nu-i fiu nimaniu,
Ci pururi sa fiu unde sunt – unde-am fost totdeuna,
Prin lume cantaret ratacitor.

Inainte de vreme carunt ca o salcie,
Stau in amiaza zilei uimit de-atata soare,
Si ma intorc mereu pe unde-am fost,
Printre cei fara nume,
Si singur ma confund cu fiecare.


( A.E. Baconski - Imn catre necunoscuti )

La o cafea





ceaşca ta goală
urmele buzelor roşii ca soarele
pe fondul albastru
papucii de casă lîngă picioarele mele
aştept să te ridici din ei
să te aşezi
să zîmbeşti.

vorbele tale aleargă
se lovesc de pereţi pînă cad
apoi îşi revin
şi aleargă din nou.

torn cafea sorb
aburii îţi poartă mirosul
ochii negri clipesc din caimac
adulmec.

azi nu voi deschide geamurile
nici uşa
voi aştepta să te aduni
să te aşezi la masă
vom sorbi
în tăcere. 


( Liviu Ioan Muresan - La o cafea )

luni, 3 mai 2010

La tine-i vara




 


Prea repede uităm ce-aveam în gând,
Sub apăsarea vorbelor de rând!
Nici nu mă strigi de tot, nici nu mă laşi…
E-atâta ezitare între paşi.
Prea repede uităm ce-aveam de spus -
Un zbor în minus, o cădere în plus…
La tine-i vară şi la mine-i frig,
Nici nu te las de tot, nici nu te strig.

( George Tarnea - Reflex 108 )

Invata-ma sa ard intunecat



Lasă-mă să m-aprind de întunericul tău,
În lumina feroce
Învaţă-mă să ard întunecat,
Modelează după forma aripilor
Flacăra mea
Şi purific-o de orice culoare.
Sau,
Şi mai bine,
Dă-mi o sămânţă de întuneric,
S-o îngrop în pământ
Şi-nvârte mai repede anotimpurile
Să crească,
S-o seamăn din nou.
În lumina feroce
Ar fi atunci păduri şi lanuri,
Crânguri, livezi, pajişti şi codri de noapte.
O beznă tandră
În care am putea muri oricând am vrea,
Un întuneric în care
N-am mai fi frumoşi, nici buni,
Ci doar singuri,
Şi nemaitrebuind să privim,
Închizând ochii, am putea vedea.


( Ana Blandiana - Invata-ma sa ard intunecat )

Neclintit




Din adâncimi fără de margini
A răsărit pe cer o stea;
Şi trişti, nemişcători de-a pururi
Aprinşii sori priveau la ea.

De la-nceput, de când e lumea,
Izbită ea prin spaţiuri reci
Să duce-ntr-una, să tot duce
Şi să va duce-n- veci de veci.

Să scuturau, gemând prin noapte,
Din visuri deşteptaţii sori
Ca să-şi mai scuture urâtul,
S-alunge-ai frigului fiori.

Şi să uitau cu jale-n drumul
Pierdutului drumeţ acum—
O, de-ar putea şi ei vreodată
S-alerge-n veci pe-acelaşi drum.

Căci ei de la-nceputul lumii
Stau solitari în gol aşa,
Şi-n lungul cel de veci al vremii
Ei tot pe-acelaşi loc vor sta.

Dar nu ştiau că steaua-n treacăt
Îşi plânge-amarul ei noroc,
Că, de-obosită, pizmuieşte
Pe cei ce stau etern în loc.


( George Cosbuc - Din adancimi )

Imbratisare





Mana ta intinsa in fata mea
Mainile mele cuprind palma ta
Palma ta lacrimeaza de drag
In atingerea usoara ca un gand razlet.

Mainile tale adulmeca palma mea
Palma mea iti mangaie mana dreapta
Se prind si se desprind: danseaza
Palmele tale in "bratele" mainilor mele

Le-am surpins inrosindu-se usor
De dragul celorlalte,
Erau calde si inmiresmate
Cum e roua diminetii ce se cerne
In palmele ei.

Degetele noastre se impletesc
Unele in altele
Unele printre celelalte
Se ascund in spatele altor degete
Si ... se saruta sfios
Ca la prima lor intalnire.

Asa m-am trezit
Mana in mana
Degetele mele culegand
Degetele ei
In palmele noastre mult prea mici
Sa incapem amandoi.


( Romulescu Andriescu - Imbratisare )

Primavara sufletelor















 Sufletele prind culoare într-o nouă primăvară,
Chiar de fulgii cad într-una peste iarba ce-a mijit,
Că, topiţi fiind prin căldura razelor ce-i împresoară
Ei ajută ghioceii să răsară inedit...

Marea cerului albastră ne aduce luminarea,
Chiar în noaptea ce-ncolţeşte stelele pe bolta lui,
Iar căldura dimineţii readuce dezgheţarea
Sufletelor zgribulite sub puterea gerului...

Respirăm o primăvară înflorită-n nemurire
Dacă gândul reuşeşte a trimite peste ploi
Flăcări prinse-n rezonanţe ce trăiesc doar prin iubire
Şi ne-ajută a-nţelege: primăvara suntem noi...


( Carmen Florentina Frese Schmidt - Primavara sufletelor)

duminică, 2 mai 2010

Urme de roua




Salcia purta luna pe ramurile curgând.
Uliul plana undeva departe.

Linişte!

Nu erai să asculţi
şi să vezi
printre crengile care-şi
înecau dorul.

Te-am căutat cu tălpile neclintite să nu trezesc iarba,
până la răsărit,
când fericirea semăna cu soarele
şi locul unde aţipise pasărea de pradă. 


( Cristi Iordache - Urme de roua )